وسایل ممنوعه در فرودگاه

وسایل ممنوعه در فرودگاه

هیچ اهمیتی ندارد که هدف شما از سفر چیست. تنها نکته ای که باید مد نظر داشته باشید، این است که چه وسایلی را نمی توانید همراه خود به داخل فرودگاه ببرید. شاید تعجب کنید اگر بشنوید که ممکن است نتوانید یک قرص مسکن معمولی یا حتی اسپری خوشبو کننده همراه خود داشته باشید ولی این موضوع، حقیقت دارد.

  در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید تا با چند نمونه از وسایل ممنوعه در فروشگاه، آشنا شوید.

۱)مایعات:

طبیعی است که در سفر خود، به انواع محصولات آرایشی و بهداشتی مثل عطر، لوسیون، مرطوب کننده و بسیاری موارد دیگر احتیاج داشته باشید. اما متاسفانه   همراه داشتن آن ها،  محدودیت هایی  دارد.

 مثلا، وزن تمام محصولاتی که همراه خود دارید، نباید از ۱۰۰ گرم تجاوز کند.  گذاشتن محصولات در یک کیسه ی پلاستیکی الزامی است. این کیسه، یک لیتر حجم دارد. همچنین حجم محصولات داخل این کیسه باید در مجموع، ۱۰۰ میلی لیتر باشد.  لازم به ذکر است که محدودیت تمام قوانین به سخت گیری مامور بازرسی بستگی دارد.

۲. مواد غذایی:

  قوانین متفاوتی راجب انواع مواد غذایی وجود دارد. خروج خوراکی هایی که زیر صد گرم وزن دارند، در برخی ایرلاین ها محدوویتی ندارد. این خوراکی ها شامل مربا، آب پنیر و موارد دیگری است.

 اما برای اطمینان بیشتر، لازم است که قوانین کشور مقصد را چک کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. مثلا در فرودگاه ایران، باید از همراه داشتن حبوبات، دانه ی گیاهان، میوه، سبزی، گوشت و ادویه، خودداری کرد. این  ها جزو مواد غذایی ممنوع در فرودگاه ایران هستند.

۳.‌ساز موسیقی:  

محدودیتی در همراه داشتن انواع ساز های موسیقی وجود ندارد. فقط توجه کنید که اندازه ی قاب ساز، نباید بیشتر از ۱۲۰ سانتی متر باشد. اما اگر اندازه ی آن بزرگتر بود، می توان توسط کیسه های حباب  دار، بسته بندی کرد. اگر مایل بودید، یک برچسب که روی آن نوشته شده شکستنی، به روی ساز بچسبانید. این کار، از آسیب دیدن ساز جلوگیری می کند.

۴. اشیای عتیقه:

هر شیئی که متعلق به میراث فرهنگی باشد، جزو عتیقه جات محسوب می شود.  از وارد کردن کتاب‌های خطی، سنگ‌های گران‌قیمت  و سایر  اشیای گران قیمت، به فرودگاه خودداری کنید.  لازم به ذکر است که اگر فرش بیشتر از ۲۴ متر مربع باشد، نمی توان آن را از کشور خارج کرد.

۵.لوازم آرایشی و بهداشتی : 

 وسایل آرایشی مانند سرنگ، خمیر دندان، قیچی ابرو، ناخن گیر و موارد دیگر را نمی توان وارد فرودگاه کرد. همچنین ورود وسایلی مثل  میل بافتنی و قلاب بافی به درون کابین هواپیما، ممنوع است.

۴. چوب و وسایل ورزشی:   

 یکی دیگر از وسایلی که با محدودیت در خروج از کشور مواجه است، چوب بیلیارد می باشد. تمام وسایل ورزشی از قبیل بیلیارد، هاکی، بیسبال، راکت های سنگین و موارد دیگر، باید به قسمت بار فرودگاه تحویل داده شوند.

۵. وسایل نوک تیز:

   وسایل نوک تیزی از قبیل چاقو، تیغ، در بازکن، شمشیر، یخ شکن           و موارد دیگر را نمی توان همراه خود به داخل فرودگاه برد. که دلیل این امر، داشتن تیغه ای بلند تر از ۱۰ سانتی متر در این وسایل است.   البته در صورت بسته بندی درست و کشیدن غلاف روی آن ها، حمل  آن ها در فرودگاه، امکان پذیر می شود.

شاید اگر طول آچار یا پیچ گوشتی همراهتان، کمتر از ۱۸ سانتی متر باشد، با محدودیتی مواجه نشوید اما بهتر است این ریسک را نکنید. و از همراه داشتن هر وسیله ی نوک تیزی خودداری کنید.

اگر وسایلی مانند چکش، اره و اهرم را همراه خود دارید، آن ها را به قسمت بار فرودگاه تحویل دهید.

۶. مهمات: 

قاعدتا خروج مهماتی مانند نارنجک، دینامیت و فشنگ شکاری و جنگی از کشور، امکان پذیر نیست. همچنین، از وارد کردن گاز اشک آور، بیهوش کننده و انواع کپسول های شیمیایی به داخل فرودگاه، خودداری کنید. البته به نظر می رسد، هیچکس تمایلی به همراه داشتن این مواد همراه خود نداشته باشد.۷. داروها: 

 اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید که باید دارو به همراه خود ببرید، لازم است تا نسخه ی پزشک را هنگام سفر همراه داشته باشید. البته این نسخه باید ترجمه شده و به تایید سفارت کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید، برسد.

 شاید فکر کنید، محدودیتی در خروج مسکن های معمولی و ژلوفن وجود ندارد اما لازم است از انجام این کار، خودداری کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

در پایان، متذکر می شویم که لازم است قبل از سفر به هر کشوری، با قوانین آن کشور آشنا شد. چون قوانین مربوط به فرورگاه، در کشور های مختلف، متفاوت خواهد بود.